pondělí 27. července 2015

Asie 30 - Poprve v zivote nezadouci

V trajektu z Hong Kongu zpet do Macaa.
Cinsky byrokraticky aparat i tamni ambasada i nadale vyhravaji jednu bitvu za druhou. 

Hlava XXII
Sice jsem to tady puvodne nechtel psat driv, nez vizum dostanu, ale sance se den ode dne snizuji, takze jdu na to.
Kdyz uz do Ciny, tak jsem ji chtel vlakem celou projet a navstivit "strechu sveta", Himalaje a tam Lhasu, hlavni mesto Tibetu. Tak a tady zacina a konci vsechny problemy z poslednich tri tydnu.

Do Ciny musi cizinec splnit nasledujici pravidla:
A) Vyplnit ctyrstrankovou zadost, vcetne podrobneho itinerare trasy.
B) Prokazat zabookovane ubytovani v prubehu cele trasy.
C) Prokazat zakoupene jizdenky na vlak.
D) Kopie pasu.

Navic Tibet je extremne politicky citlive uzemi, proto zde plati specialni pravidla:
1) Do Tibetu nemuze cizinec bez doprovodu. Musi byt pod neustalym dohledem mistniho pruvodce (za coz si nechavaji cestovni agentury tucne platit).
2) Je potreba specialni povoleni ke vstupu.

Nejvetsi problem je s tim, ze se chci zpet vracet letecky, takze jsem poctive vyplnil celou trasu a sel na to. Napoprve me vyhodili, protoze nejake dokumenty chybely uplne.
Diky Cinankam Ashley a Cassie jsem dal vsechny dokumenty dohromady a sel na ambasadu znovu 
Vizum  mi vsak nechteli vydat ani napodruhe, tentokrat se jim nezdalo, ze nemam povoleni ke vstupu do Tibetu.

Nejprve s Cassie obvolavame nekolik cestovnich agentur a vsude nam rikaji, ze je naopak nejprve potreba vizum, na zaklade ktereho se vystavuje povoleni ke vstupu do Tibetu.
Ashley ma kamarada, ktery ma kamarada, ktery v takovehle cestovni agenture pracuje, takze jsem si rikal, ze se to snad nejak zvladne a zaridi nejprve povoleni i bez viza. 
Hahaha...

Po tydnu z nej take vypadava, ze to nejde a ze je treba mit nejprve vizum.

Jdu tedy znovu na ambasadu, tentokrat i s Ashley, aby v pripade nutnosti prelozila, co bude treba.
Znovu vyplnuji cely formular, aby bylo vse perfektni. Opet blekota o to , ze nejprve potrebuji povoleni ke vstupu do Tibetu. Vysvetluji, ze v cestovni agenture je vse pripravene a ze cekaji pouze na vizum, na zaklade ktereho vystavi povoleni k navsteve Tibetu.
Urednice odchazi za nejakym vyssim soudruhem a kdyz se vraci, tak vyrizuje, ze konzul zvazil mou zadost a rozhodl se ji zamitnout. Mam to pry zkusit znovu v rijnu. Kdyz se ptam na duvod, proc se takto rozhodl, nedostava se mi zadne odpovedi. Doslova ten rozhovor probihal takhle:

"The officer consider your visa application and decided to reject it. Try it again in October."
"OK and can I know the reason? Is there somethig I can do for it? Something change in the form for instance?"
"No reason, he just said no. Not try it again."

Nastvanej, ale to mi v tehle situaci moc nepomuze. Narychlo se tedy rozhoduji a mirim na trajekt do Hong Kongu. Treba tam budou milejsi. Prijizdim akorat o poledni pauze, tak znovu vyplnuji celou zadost (vyplnuje se tam zeme, ze ktere se o vizum zada) a znovu cekam.

Na ambasadach se fotit nesmi, tak alespon jedna fotka z Hong Kongu.
It is not allowed to take a picture from the embassy so at least one picture from the Hong Kong.

I tentokrat vsak bez uspechu. Krome toho, ze nemam povoleni do Tibetu se urednici jeste nelibi, ze mam sice vsechny hostel zamluvene, ale neni u toho napsane me jmeno. Ze to muzu zkusit donest, ale ze ani potom nebude jiste, jestli mi vizum daji.

V te same budove ve ctyricate patre sidli vizova agentura, jdu tedy k nim vytisknout dokumenty. Zde se mi o jine dovidamzajimavost, ze Ceska republika je na jakemsi blacklistu asi 12 zemi na svete a tim padem napriklad nelze priplatit za expresni vyrizeni viza do druheho dne, ale trva to ctyri dny. Ze by prave tohle byl duvod zamitnuti me zadosti v Macau....? Ve visa agenture mi tedy radi vyplnit kompletne celou novou zadost a vymyslet si nahodne cestu a zamluvit.

Po navratu do Macaa chci tedy sepsat kompletne novou zadost, ale Ashley vola kamaradum a i kdybych nakrasne vizum v patek dostal, tak povoleni do Tibetu musim mit nejpozdeji dalsi pondeli v 10:00, protoze bych nastupoval do vlaku ze Xi'anu. A to je nemozne, protoze je treba dostat 4 ruzna razitka a trva to minimalne tyden. Takze se Lhasou na pristi tyden se nezbyva, nez rozloucit :-(

Jeste premyslim, jestli si nemam o nejaky tyden pobyt v Asii prodlouzit. Nakonec to zavrhuji a vratim se v puvodne planovany cas. Preci jen, i kdyz me Tibet uz nejakych 10 let laka, jsou dulezitejsi veci, nez cestovani.

Žádné komentáře:

Okomentovat